Z życia przedszkola ...

Wydarzenia cykliczne:

Galerie archiwalne:


Dzień Przedszkolaka
20 września  - to ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków. W tym roku po raz piąty obchodzono Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkole również uczestniczyło w tych obchodach. Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki spotkały się w ogrodzie przedszkolnym. Każda grupa wraz ze swoją panią zaprezentowała się w koszulkach w kolorze swojej grupy. Rozpoczęliśmy nasze świętowanie od życzeń, które złożyła wszystkim dzieciom pani dyrektor oraz od wspólnie odśpiewanego hymnu „Dzień Przedszkolaka”. Następnie każda pani wypuściła „balonik do nieba” wypełniony życzeniami i marzeniami swoich wychowanków. Dzieci otrzymały także ordery „Super Przedszkolak”. Potem przyszedł czas na wesołe zabawy przy muzyce. Warto dodać, że po raz pierwszy ze swoimi kolegami i koleżankami z przedszkola spotkały się maluszki. Było to dla nich duże przeżycie znaleźć się wśród tylu starszych przedszkolaków. Po zabawach i tańcach przyszedł czas na kolejną niespodziankę. Tym razem sala „Smerfów” zamieniła się w kino, a dzieci przegryzając ciasteczka i popcorn oglądały bajkę. Było wesoło, smacznie i kolorowo…
 galeria zdjęć ---> 
Powitanie Jesieni
Każdego roku przedszkolaki z naszego przedszkola uroczyście witają kolorową porę roku - jesień. W tym roku dzieci zebrały się w sali Smerfów, aby obejrzeć teatrzyk pt. "Krasnal, jesień i poziomki". Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy małego krasnala, który szukał swoich ulubionych poziomek. Bohater spotykał po drodze wiele zwierzątek, którym zadawał pytanie: "Gdzie podziały się poziomkii?". Zwierzęta jednak nie mogły pomóc krasnalowi, gdyż  były pochłonięte przygotowaniami do zimy. Dopiero spotkanie z Panią Jesienią przyniosło odpowiedź. Krasnal zrozumiał, że jesień jest bardzo ważną porą roku nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt i całej przyrody. Po obejrzeniu teatrzyku dzieci udzielały odpowiedzi na pytania i zagadki Pani Jesień. Następnie każda grupa zaśpiewała kolorowej Pani piosenkę i powiedziała wiersz. Na zakończenie spotkania Pani Jesień poczęstowała dzieci pysznymi i zdrowymi owocami oraz podarowała im odblaski, aby były bezpieczne i widoczne na drodze podczas długich, jesiennych wieczorów.
 galeria zdjęć ---> 
Spotkanie z Policjantką
Na pocztąku roku szkolnego przedszkolaki rozmawiają o ruchu drogowym. Uczą się, jak bezpieczie poruszać się po drodze, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, co mówią nam znaki i sygnalizator świetlny. Aby utrwalić zdobyte wiadomości i umiejętności dzieci z każdej grupy uczestniczyły w spotkaniu z Dzielnicową Posterunku Policji w Czarnej, panią Aliną Kostką-Sujdak. Pani Alina przybyła do przedszkola w mundurze, pokazała dzieciom, czego na codzień używa w swojej pracy i udzieliła cennych rad i wskazówek na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pani dzielnicowa przypomniała dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie teraz, kiedy zaczynają się jesienne szarugi. 
 galeria zdjęć ---> 
Owocowe jeżyki Skrzatów
W pierwszym tygodniu października Skrzaty zdobywały i poszerzały widomości na temat jesiennych owoców. Dzieci dowiedziały się, że owoce są nie tylko smaczne, słodkie i pachnące, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Skrzaty przekonały się, że jedzenie owoców może być także świetną zabawą. Postanowiły zrobić owocowe jeżyki - szaszłyki. Na początek wszyscy założyli na głowę chusteczki i porządnie umyli ręce. Zanim dzieci przystąpiły do pracy zobaczyły jak wyglądają pestki jabłka, gruszki i śliwki; porównywały ich wielkość i kształt. Następnie nakłuwały kawałki owoców na patyczki, które wbijały do połówki jabłka. W ten sposób powstały jeżyki najeżone witaminami. Wszystkie jeżyki prezentowały się znakomicie i tak też smakowały.
 galeria zdjęć ---> 
Święto Pieczonego Ziemniaka
We wtorek, 9 października w godzinach popołudniowych w naszym przedszkolu odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka.” Już od rana na niebie machało do nas słońce, więc tym bardziej z uśmiechem na twarzy i wesołym nastawieniem czekaliśmy na zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Na dzieci i rodziców podczas jesiennego pikniku czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”, zainspirowane przez panie nauczycielki. Pierwszą z nich były „wykopki”, gdzie przedszkolaki z poszczególnych grup  miały za zadanie w określonym czasie odnaleźć ukryte w ogrodzie  ziemniaki. Dzieciom sprawiło to nie lada frajdę. W tej konkurencji zwyciężyła grupa Smerfów. Rodzice wraz z dziećmi mogli się wykazać szybkością i zwinnością w zawodach m.in. wyścig z ziemniakiem na tacy, rzut ziemniakiem do celu, skakanie na gumowej piłce. Jak na piknik przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Były kruche ciasteczka, można było zjeść pieczone ziemniaki, a dzieci wraz z rodzicami mogły samodzielnie upiec kiełbaski na ognisku. Do tańca przygrywał zaprzyjaźniony DJ, który przygotował wiele muzycznych niespodzianek. Były wspólne zabawy kołowe, takie jak ,,Stary niedźwiedź", ,"Krasnoludek" czy ,,Kaczuszki”.
W tym roku z okazji święta ziemniaka, chętne dzieci wzięły udział w konkursie pod hasłem: „Ziemniaczane stworki”. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, przyniesiono wiele prac, których pomysłowość przerosła wszelkie oczekiwania. W wyniku rodzinnego  głosowania wyłoniono trzech laureatów:
I miejsce – Szymon Socha (grupa Smerfów)
II miejsce – Alina Czeluśniak ( grupa Smerfów)
III miejsce – Jaś Włoch ( grupa Smerfów)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci dodatkowo drobne upominki.”. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję, że przyniósł on wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczył pozytywnych oraz niezapomnianych wrażeń.
 galeria zdjęć ---> 
Teatrzyk pt. "O dwóch takich, co ukradli księżyc"
W poniedziałek, 1 października gościliśmy w przedszkolu teatrzyk ART.CINEMA z Nowego Sącza z przedstawieniem "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Spektakl opowiadał o perypetiach dwóch urwisw: Jacka i Placka, którzy uciekają z domu i  na własną rękę poznają  świat, jego blaski i cienie. Spektakl był bardzo pouczający, uświadomił dzieciom, że mama, dom i rodzina to najważniejsza wartość w życiu człowieka.
 galeria zdjęć ---> 
Wycieczka do Szczucina i Pacanowa
11 października grupa Smerfów i Leśnych Duszków wybrała się na wycieczkę autokarową do Centrum Bajki w Pacanowie i Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Pogoda nam dopisała, dobre humory też. Kiedy dotarliśmy na miejsce, w Szczucinie  czekał już na nas przewodnik. Pierwszym punktem naszej wycieczki była lekcja komunikacyjna. Dzieci obejrzały trzy filmy edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Miały możliwość utrwalenia przepisów drogowych i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Następnie nasz przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o tym wyjątkowym  i jedynym w Polsce muzeum. Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje: zewnętrzna, na której w czasie spaceru można podziwiać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom i wewnętrzna, która pokazuje między innymi eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty w sztuce. Znajduje się tutaj największy, liczący się na świecie zbiór zabytkowych maszyn drogowych, projekty dróg i mostów, dokumenty z XIX i XX wieku oraz pamiątki drogownictwa. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się skansen maszyn drogowych, gdzie znajduje się ponad 80 eksponatów. Na zakończenie  wszystkie dzieci  otrzymały  kamizelki odblaskowe. Przedszkolaki zdobyły nowe wiadomości oraz usystematyzowały swoją wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.  Następnie udaliśmy się do rodzinnego miasta  Koziołka Matołka - Pacanowa. Odwiedzając Europejskie Centrum Bajki  znaleźliśmy się w wyśnionej krainie, pełnej kolorów i niespodzianek. Bajkowa podróż była jedną wielką przygodą, w której pośrednikiem między światem bajek, a rzeczywistością byli bajkowi przewodnicy. Ekspozycje zostały przygotowane tak, aby pobudzić wyobraźnię dziecięcą i zaangażować dziecko do aktywnego zdobywania wiedzy z zakresu bajek, baśni i legend. Do baśniowej krainy weszliśmy przez ,, Mysią dziurkę”. Mieliśmy okazję usiąść w pędzącym pociągu Koziołka Matołka, gdzie wróżka zaprosiła wszystkich do podróży z bajką pod wodą, w kopalni, na lądzie, w kosmosie. Tam czekały same bajkowe postacie - elfy, krasnale. trolle, syreny, wróżki, Pan Twardowski, smoki i Koziołek Matołek. Byliśmy także w ,,Zaczarowanym ogrodzie”, podziwialiśmy bajkowych bohaterów na ekranie rozwiązując wirtualne zgadywanki. Była też okazja obejrzenia w sali kinowej filmu z przygodami Koziołka Matołka. Dzieci w niecodzienny sposób otwierały bajkowe szufladki i oglądały co każda z nich kryje. Udało się nam także przejść na druga stronę ,, Magicznego lustra”. W ,, Małym teatrze” poznaliśmy historię ,, Małej syrenki”. Pobyt w ECB w Pacanowie bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola. Przeżycia jakich dzieci zaznały na wycieczce towarzyszyły dzieciom przez kilka kolejnych dni.
 galeria zdjęć ---> 
Audycje muzyczne - instrumenty dęte drewniane
W czwartek, 25 października w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl audycji muzycznych prowadzonych przez Agencję Artystyczną "KAMA". Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu. Celem audycji jest zainteresowanie muzyką młodsze dzieci i zachęcenie do nauki gry na instrumentach. Tematem pierwszych zajęć było ,,Poznanie instrumentów dętych drewnianych”. W czasie spotkania dzieci miały możliwość zagrania swoich pierwszych melodii na flecie prostym przy akompaniamencie, wsłuchiwały się w wyjątkowy, niepowtarzalny dźwięk fletu, niczym magiczna melodia ze znanych bajek i baśni. Podczas audycji, muzycy przybliżyli dzieciom grupę instrumentów drewnianych takich jak: flet piccolo, obój, klarnet, fagot, rożek angielski i saksofon. Przedszkolaki słuchając ich dźwięków opisywały go określeniami: wysoki, niski, przyjemny dla ucha. Prowadzący audycję zaprezentowali także saksofony: sopranowy, altowy i tenorowy. Następnie każdy miał możliwość spróbować swoich sił w wydobyciu dźwięku, dmuchając w saksofon tenorowy. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, które aktywnie brały w nich udział. Audycję zakończono wspólną zabawą do znanych przedszkolakom utworów.
 galeria zdjęć ---> 
Teatrzyk pt. "Co w trawie piszczy"
29 października aktorzy teatru EDU-ARTIS z Krakowa przedstawili naszym przedszkolakom spektakl edukacyjny promujący czytelnictowo: "Co w trawie piszczy". Maja, Gucio i Filip - zafascynowani podsłuchanymi na leśnej polanie bajkami postanawiają założyć bibliotekę dla owadów żyjących na łące. Ich plany próbuje pokrzyżować Pajęczyca Tekla. Dzieci z zapartym tchem ślidziły losy małych bohaterów. Przedszkolaki nie były tylko bierną widownią, ale dzieci mogły aktywie włączać się w tworzenie widowiska, co sprawiało wszystkim ogromną frajdę.
 galeria zdjęć ---> 
Spotkanie ze Strażą Ochrony Kolei w Dębicy
30 października gościliśmy w naszym przedszkolu  funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z Dębicy w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”.  Spotkanie poświęcone było zasadom bezpiecznego poruszania się po drogach, jak również zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy. Przedszkolaki obejrzały filmy edukacyjne na temat zasad bezpiecznego poruszania się w pobliżu torów kolejowych. Zwróciły szczególną uwagę na znak Stop, Krzyż Św. Andrzeja i czerwone pulsujące światła. Prowadzący w ciekawy i barwny sposób opowiedział o różnych niebezpiecznych sytuacjach, zwrócił uwagę m. in. na kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym i w pociągach, ochronę życia i zdrowia ludzi. Pokazał dzieciom umundurowanie, a towarzyszący mu funkcjonariusze zaprezentowali wyposażenie jakie zabierają na akcję. Kamizelka i kask zrobiły ogromne wrażenie. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe książeczki „Bezpieczny Przejazd”. Takie spotkanie w sposób znaczący rozwija już u najmłodszych dzieci postawę odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.
 galeria zdjęć ---> 
Warsztaty niepodległościowe
5 listopada przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach niepodległościowych, które były jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Dzieci usłyszały się wiele ciekawostek związanych z Józefem Piłsudskim i jego żołnierzami, zobaczyły, a nawet przymierzyły mundur kawalerii narodowej i kaszkiet oraz mundur strzelecki i maciejówkę. Ponadto dzieci dowiedziały się co to jest i jak wygląda: lanca z proporcem, karabin skałkowy / muszkiet, gewehr / karabin czterotaktowy, szabla typu pruskiego, szaszka / szabla rosyjska. Na koniec każde dziecko mogło potrzymać karabin i szablę, przekonując się, jaki ciężąr dźwigali żołnierze walczący o wolną Polskę.
 galeria zdjęć ---> 
III Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej
"Dla Niepodległej śpiewamy ..."
9 listopada 2018r w Osiedlowym Centrum Kultury w Przyborowie odbył się III Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej "Dla Niepodległej śpiewamy ..." zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyborowie i Gminne Centrum Kultury i Promocji w Czarnej. Konkurs adresowany był do dzieci 5,6-letnich. Celem konkursu było:  pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości; wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej; uświadomienie roli pieśni historycznych w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej; popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej wśród dzieci; umacnianie świadomości narodowej; rozwijanie ogólnej muzykalności i wrażliwości artystycznej; prezentacja i promocja uzdolnionych muzycznie dzieci; odkrycie nowych osobowości twórczych; integrowanie środowisk przedszkolnych. Do konkursu przystąpiło 14 uczestników z 7 placówek z terenu gminy Czarna: Aleksandra Białas, Amelia Majka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Borowej; Oliwier Dziedzic, Aleksandra Waśko - Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej; Antoni Baran, Zuzanna Naleźny - Publiczne Przedszkole w Czarnej; Adam Naleźny, Eryk Wałęga - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Głowaczowej;  Miłosz Smagacz, Ksawery Krwaczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabinach; Izabela Chmura, Katarzyna Szlachta - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyborowie; Jagoda Smulska, Amelia Kurcz - Publiczna Szkoła Podstawowa w Róży. Konkurs rozpoczął się od występu "starszaków" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie. Dzieci, w pięknych biało-czerwonych strojach tańczyły poloneza, śpiewały piosenki i recytowały patriotyczne wiersze. Wszystko po to, aby wprowadzić zebranych w podniosłą atmosferę świętowania 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po części artystycznej przyszedł czas na zmagania konkursowe, które oceniała komisja w składzie: pan Piotr Warżała - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnej, pani Katarzyna Sidor-Bukowska - nauczycielka języka polskiego, pani Kinga Kutrzuba - wokalistka i artystka musicalowa, laureatka festiwali i telewizyjnych show muzycznych (m.in. "Śpiewaj i walcz", "The voice of Poland"), w latach 2011-2015 wokalistka blus rockowego zespołu "Antidotum", od 2014 związana z Krakowskim Impresariatem Artystycznym "Siedem Kotów", od 2017 roku związana z Krakowskim Teatrem Muzy. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie wykazały się wysokim poziomem umiejętności wokalnych i muzycznych, a całość dopełniały piękne, patriotyczne stroje i rekwizyty. O symbolicznej godzinie 11:11 konkurs został na chwilę przerwany, aby zebrani goście, w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej" mogli odśpiewać 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców.
I miesjce - IZABELA CHMURA za piosenkę "Myślimy o Polsce"
(Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyborowie)

II miejsce -  ERYK WAŁĘGA za piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem"
(Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Głowaczowej)

II miejsce ex aequo - KSAWERY KRAWCZYK za piosenkę "Wojenko, wojenko"
 (Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabinach)

III miejsce - ZUZANNA NALEŹNY za piosenkę "Płynie Wisła, płynie"
 (Publiczne Przedszkole w Czarnej)

Nagroda Dyrektora - ufundowana przez dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie Dorotę Oleksy - AMELIA MAJKA za piosenkę "To nasza ojczyzna"
(Publiczna Szkoła Podstawowa w Borowej)

Zdobywcy I, II, II miejsca i Nagrody Dyrektora otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia i podziękowania za udział w konkursie. Wszystkim serdecznie gratulujemy talentu, ale przede wszystkim odwagi i zaangażowania, które zaprezentowali na scenie oraz życzymy dalszych sukcesów. Konkurs odbył się w miłej i podniosłej atmosferze radosnego świętowania 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zmagania konkursowe nie były w tym dniu najważniejsze. Piosenki i pieśni patriotyczne, który popłynęły ze sceny były wyrazem hołdu i wdzięczności dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę.
 galeria zdjęć ---> 
Wieczornica patriotyczna
15 listopada w budynku szkoły w Przyborowie odbyła się wieczornica patriotyczna, na którą przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców. Starszaki rozpoczęły spotkanie pięknym polonezem, następnie ze sceny popłynęły pieśni patriotyczne i wiersze oraz Mazurek Dąbrowskiego. Po części artystycznej zebrani goście obejrzeli prezentację multimedialną, w której każdy znalazł coś dla siebie: i dzieci, i dorośli. Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Polskie symbole narodowe". W konkursie wzięło udział 17 prac. Jedne wyróżniały się pod względem pomysłowości, inne wkładu pracy, jeszcze inne pod względem artystycznego wyrazu. W wyniku głosowania rodziców i dzieci wyłoniono zwycięzców:
I miejsce - SZYMON SOCHA - grupa "Smerfy"
II miejsce - HUBERT MĄDRO - grupa "Leśne Duszki"
II miejsce ex aequo - GABRIELA SŁOTA - grupa "Leśne Duszki"
III miejsce - PIOTR LACHOWICZ - grupa "Leśne Duszki"
III miejsce ex aequo - JAN WŁOCH- grupa "Smerfy"

Podczas wieczornicy przybyli goście mogli obejrzeć wystawę historyczną "Przez stulecie ...", gdzie znajdowały się dokumenty, materiały prasowe, znaczki, monety, oryginalne przedmioty z I i II wojny światowej (żołnierskie hełmy, menażki, saperki, nabój do czołgu, skrzynka do przenoszenia bomb), a także przedmioty codziennego użytku (lampy naftowe, olejne, żelazka na duszę, kołowrotek, tary do prania i wiele innych przedmiotów i pamiątek, dzięki którym możemy odkryć cząstkę historii.

 galeria zdjęć ---> 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

,,KAŻDY KTO SIĘ DZIECKIEM CZUJE
DZISIAJ WIELCE SIĘ RADUJE.
MAŁY CZŁOWIEK, DUŻA SPRAWA,
MAŁY CZŁOWIEK MA SWE PRAWA.
STRZEGĄC PRAW TYCH NALEŻYCIE
UKŁADAMY DZIECKU ŻYCIE”

20 listopada 2014 roku po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - podjął sejm 7 listopada 2014 roku. Pomysłodawcy kierowali się przede wszystkich potrzebą uświadomienia dzieci, że one też mają swoje prawa, jak mogą z nich korzystać, a dorosłym przypomni, aby je bezwzględnie przestrzegać. 20 listopada 2014 roku, to także 25 rocznica ustanowienia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych - Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą konwencji, która dziś nazywana jest Światową Konstytucją Praw Dziecka. Z tej właśnie okazji 20 listopada we wszystkich grupach naszego przedszkola odbyły się pogadanki na temat praw dziecka, o ich potrzebach oraz o roli rodziców i opiekunów. Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz o tym co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Przedszkolaki obejrzały również prezentacje multimedialną pt. ,,Prawa Dziecka”. Uroczystość zakończono zabawami integracyjnymi do odpowiednio dobranych na ten dzień utworów. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy my dorośli nigdy o tym nie zapominali. My jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.

 galeria zdjęć ---> 
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W poniedziałek, 26 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Ponadto układały "misiowe" puzzle, memory i porządkowały misie od największego do najmniejszego. Odgadywały również tytuły bajek, w których głównymi bohaterami są misie. Wielu emocji dostarczył przedszkolakom konkurs ,,kto szybciej dociągnie garnuszek z miodem”. Prezentacja multimedialna przybliżyła wszystkim ciekawostki na temat misiów żyjących w naturalnym środowisku. Na koniec odbyła się degustacja miodu – jak się okazało, przysmaku nie tylko niedźwiadków. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

 galeria zdjęć ---> 
Zabawa andrzejkowa
"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

27 i 28 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli w noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Rozpoczęliśmy od wrzucenia monety do ,,studni”, by spełniły się nasze marzenia. Nie zabrakło  wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość, odkrywania karteczek opisujących nasz charakter no i oczywiście lania wosku.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, a dzieci były w doskonałych humorach.

 galeria zdjęć ---> 
Audycje muzyczne - instrumenty strunowe - GITARY
29 listopada odbyło się drugie spotkanie w ramach comiesięcznych audycji muzycznych prowadzonych przez Agencję Artystyczną "KAMA". Motywem przewodnim audycji były instrumenty strunowe - GITARY. Dzieci poznały historię pochodzenia instrumentu, ogólne cechy gitary: klasycznej, akustycznej, elektrycznej; rodzaje strun, różne techniki gry. Rozwiązywały muzyczne zagadki i porównywały budowę poszczególnych instrumentów. Przedszkolaki nie tylko mogły wysłuchać, jak brzmią wszystkie rodzaje prezentowanych gitar, ale same spróbowały niełatwej gry na ukulele.

 galeria zdjęć ---> 
Akcja "Razem na Święta"
Święta Bożego Narodzenia, to święta nadziei i miłości. To wyjątkowy czas w roku. Dzięki wspólnej pomocy może on się stać jeszcze bardziej magiczny. Wychodząc naprzeciw sugestii i prośbie Ministerstwa Edukacji Narodowej nasze przedszkole włączyło się w akcję: "Razem na Święta" i podjęło działania związane z przedświątecznym wolontariatem. W ramach tej akcji nauczycielki wspólnie z wychowankami postanowiły własnoręcznie upiec pierniczki. Przedszkolaki włożyły wiele serca i trudu przy wykonywaniu świątecznych wypieków. Wiele radości sprawiło im  zarówno dekorowanie ciasteczek, jak i ich pakowanie. Przygotowane upominki przekazano księdzu proboszczowi z parafii p.w. Wszystkich Świętych w Straszęcinie. 60 torebeczek słodkości trafiło do kapłanów, którzy przekażą je chorym podczas przedświątecznej wizyty z Komunią Świętą. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem udało nam się choć na chwilę wywołać radość i uśmiech na twarzach obdarowanych.

 galeria zdjęć ---> 
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Na tego wyjątkowego gościa wszystkie dzieci czekają przez cały rok. Kiedy w końcu nadszedł ten szczególny, grudniowy dzień, dzieci już od rana niecierpliwie wypatrywały i nasłuchiwały Świętego Mikołaja. Aby umilić dzieciom czekanie, panie zaprosiły wszystkich do obejrzenia teatrzyku pt. "Martynka przygotowuje święta". Przedszkolaki nie tylko śledziły perypetie rezolutnej Martynki, pomocnicy Świętego Mikołaja, ale także pomogły jej ubrać choinkę, uporządkować listy od dzieci oraz popakować prezenty. Kiedy wszystko było już gotowe do okna zapukał długo wyczekiwany gość, który w blasku kominka rozdawał prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. 

 galeria zdjęć ---> 
Audycje muzyczne - KOLĘDY
Trzecie spotkanie w ramach comiesięcznych audycji muzycznych odbyło się kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, dlatego tematyką grudniowego spotkania były kolędy. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat wszystkim znanych i tak lubianych kolęd. Wysłuchały pięknego wykonania takich kolęd, jak: "Lulajże Jezuniu", "Gdy śliczna Panna", 'Bóg się rodzi" oraz usłyszeliśmy, jak kolęda "Cicha noc" brzmi w języku polskim, angielskim i niemieckim. Oprócz kolęd posłuchaliśmy piosenek, które związane są z okresem świąt, m.in.: "Jingle bells". Na koniec czekała na nas niespodzianka. Dzieci, niczym w prawdziwym studio nagrały dwie kolędy, które później słuchaliśmy bez końca.

 galeria zdjęć ---> 
Przedszkolna Wigilia
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie uroczysty i wzruszający wieczór. Pełen miłości, rodzinnego ciepła, radości, a także zadumy i refleksji. W domach obchodzony uroczyście, niezwykle urokliwie... ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również. Przedszkolaki ten świąteczny dzień - 20 grudnia rozpoczęły od obejrzenia filmu pt.,, Narodził się Król”. Następnie pani katechetka, Lidia Mitoraj wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój opowiadając ciekawostki na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia, a później przeczytała fragment z Pisma Świętego, który mówi o narodzeniu Jezusa. Kolejno była okazja, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować przy pięknie przystrojonej choince. Później wszyscy wspólnie zasiedli do odświętnie nakrytych  stolików, by spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu, pierogów, kapusty z  grzybami, smażonej ryby. Nie zabrakło także drobnych upominków - świątecznych pierniczków, które dzieci samodzielnie wykonały. Wigilijne spotkanie przebiegało w bardzo miłej i podniosłej atmosferze, a całość dopełniała aura za oknem - gęsto padający śnieg. Takie chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje oraz pomagają w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych. 

 galeria zdjęć ---> 
Audycje muzyczne - instrumenty perkusyjne
Styczniowe audycje były chyba najgłośniejszymi z dotychczasowych, a wszystko za sprawą instrumentów perkusyjnych, które były motywem przewodnim w tym dniu. Dzieci poznały budowę i nazwy poszczególnych instrumentów tworzących zestaw perkusyjny, tj. bęben wielki, werbel, floor tom, tom-tom, hi-hat, ride, crash. Następnie dzieci tworzyły kulkuosobowe zespoły i za pomocą różnych perkusjonalii przygrywały do światowych przebojów. Mali perkusiści mogli spróbowac gry na: talerzach, marakasach, tamburynach, bongosach, cajonach, cowbellu, dzwonkach, shakerach i wielu innych. To było bardzo radosne spotkanie, pełne dźwięków i uśmiechów.

 galeria zdjęć ---> 
Teatrzyk pt. "Cztery mile za piec"
W lutym do naszego przedszkola przybył  Teatrzyk "Skrzat" z Krakowa, który przygotował dla przedszkolaków bajkę pt. "Cztery mile za piec" autorstwa Marii Kownackiej. Była to opowieść o dziewczynce Zosi, która zgubiła swoją ukochaną lalkę - Petronelkę. Aby ją odnaleźć musiała udać się do Baśniowej Krainy. W poszukiwaniu zaginionej lalki pomagały jej ochoczo różne postaci, które spotykała na swojej drodze. Aktorzy wykorzystali barwne kostiumy, które nadały całej bajce uroku. Nasze przedszkolaki mogły aktywnie brać udział w przedstawieniu. Swoje zdolności aktorskie sprawdzały dziewczynki przebrane za "gąski" i chłopcy jako "jaworowi ludzie". Bajka bardzo nam się podobała. Historia szmacianej lalki zaciekawiła małych widzów. Nie zabrakło wspólnego śpiewania piosenek i oklasków.

 galeria zdjęć ---> 
Bal karnawałowy
Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia. Tak też było i u nas. W środę 6 lutego nasze przedszkolaki bawiły się na balu karnawałowym. Już od rana można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Na balu miały się pojawić między innymi wróżki, królewny, myszki, kotki, strażacy, żołnierze, smoki… Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy byli gotowi do zabawy. Przedszkolaki, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka przygotowana specjalnie na tę okazję przez wodzireja, zachęcała je do tańców. W czasie krótkiej przerwy zorganizowano dla uczestników balu słodki poczęstunek. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Do domu wracały w doskonałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

 galeria zdjęć ---> 
Audycje muzyczne - instrumenty dęte blaszane
28 lutego dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu audycji muzycznej. Muzycy zaprezentowali tym razem instrumenty dęte blaszane w kolejności od największego do najmniejszego, czyli: helikon, puzon suwakowy, puzon wentylowy, barytonhorn, waltornia  i trąbka. W trakcie audycji przy pomocy kilku innych pomocniczych przedmiotów (rury, rurki itp), zademonstrowali, jak przebiegała ewolucja instrumentów dętych blaszanych - od pierwszych trąb aż do trąbki. Panowie muzycy prezentowali brzmienie poszczególnych instrumentów, wykonując na nich znane i piękne utwory. Wszyscy oklaskiwaliśmy ich gromkimi brawami. Zwieńczeniem spotkania była próba gry na trąbce – chętne dzieci mogły spróbować wydobyć dźwięk z tego instrumentu. Okazało się to bardzo trudnym zadaniem. Wszyscy wiemy od dziś co to jest czara głosowa, ustnik czy wentyl w instrumencie dętym. Audycja bardzo podobała się dzieciom, było głośno i radośnie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 galeria zdjęć ---> 
Powitanie Wiosny
Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. 21 marca dzieci ze wszystkich grup z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy – powitania wiosny”. Barwnym korowodem, z kukłą Marzanny i przy akompaniamencie instrumentów muzycznych dzieci spacerowały po osiedlu śpiewając wiosenne piosenki Ogromne emocje wśród przedszkolaków wzbudziło „Wiosenne Koło Fortuny”. Do rywalizacji przystąpiły grupy 5, 6 latków: „Smerfy” oraz „Leśne Duszki”. Grupy te gorąco wspierały „Krasnale” i „Skrzaty” mocno kibicując wszystkim uczestnikom. Dzieci kręciły kołem i losowały, z jakiej kategorii będzie pytanie. Przedszkolaki miały okazję wykazać się ogromną wiedzą: rozpoznawały odgłosy zwierząt i ptaków, pierwsze wiosenne kwiaty, układały puzzle oraz odpowiadały na liczne zagadki i pytania dotyczące wiosny. Konkurs zakończył się podliczaniem punktów. Jak się okazało wszystkie drużyny spisały się na medal – otrzymały taki sam wynik dlatego też każdy uczestnik otrzymał złote serduszko. Ten wyjątkowy dzień, pełen wiosennego klimatu na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

 galeria zdjęć ---> 

(c)Przedszkole Przyborów 2019